Buckfast Romania

Concept al performantei si profesionalismului
Acum este Lun Mai 21, 2018 6:40 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Feb 02, 2015 9:14 pm 
Neconectat
Site Admin

Pentru inceput va prezint tabelul ce cuprinde principalele insusiri sau caracteristici de selectie,propunandu-va interactiv sa le dezbatem impreuna.Este drept ca ele sau nascut in lumea apiculturi Buckfast dar ele sunt astazi operationale in cadrul selectiei tuturor raselor.
Eu pentru a putea avea o evaluare cat mai fidela desfasurata pe un numar mare de stupi mi-am creat un sitem de lucru bazat pe buline care se lipesc pe spatele stupului.Pentru fiecare insusire corespunde o culoare cu 2 nuante (una foarte inchisa si una foarte deshisa).Atunci cand lucrez la stupul respectiv lipesc bulinele pe spatele stupului in functie de evidentele pe care le observ.Bulina inchisa la culoare inseamna o nota proasta una deschisa o nota buna pe fiecare caracteristica din cele enumerate in tabel.La sfarsitul sezonului ,in toamna traduc in fisa fiecarui stup rezultatele obtinute , ocazie cu care dezlipesc toate bulinele sezonului,deacum trecut.
http://www.buckfastromania.ro/images/Tabel-2014.PNG

Sus

MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 1:42 pm 
Neconectat

La linia tatalui ce caractere se transmit cel mai bine
Care sunt liniile de rasa la care se folosesc doar linia mamei si care se folosesc mai mult ca drone

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2