Buckfast Romania

Concept al performantei si profesionalismului
Acum este Joi Aug 16, 2018 7:55 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa fie intr-un ceas bun!
MesajScris: Joi Feb 12, 2015 9:31 pm 
Neconectat

Salut cu bucurie acesta initiativa de a deschide OCHII oamenilor. Personal pot spune ca am descoperit o mina de aur pe acest site. Citesc, citesc si nu ma mai satur apoi iar citesc.
Dle Bratu, multumesc ca ati fost asa de binevoitor sa publicati asemenea comoara pentru a fi la indemana oricui doreste sa invete.Sunt un apicultor amator dar pot spune ca dupa ce am studiat siteul acesta mi-ati deschis orizontul spre mai mult. Sper sa putem avea o colaborare constructiva in ceea ce ma priveste pe mine si ZONA unde traiesc. Multumim

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sa fie intr-un ceas bun!
MesajScris: Dum Mar 22, 2015 3:29 pm 
Neconectat

Salutare tuturor! Itr-o tara in care apicultura se face "dupa ureche" si fiecare i-si protejeaza cu incrancenare "marile secrete(primitive) ale meseriei", iata in sfarsit o poarta deschisa spre
Citat:
cele mai avangardiste programme de selectie, reproducere si ameliorare ce apartin lumii apicole Buckfast. Bratu Cristian Ioan-Impactul genotipic-Buckfast.
Daca ideia promovata de apicultorii "profesionisti" ca, "pentru a fi rentabil trebuie sa-ti produci singur inventarul apicol si materialul genetic", este adevarata, cat de neperformant trebuie sa fie acest material genetic cu care lucram!!! Din discutiile avute cu ei am tras concluzia ca este periculos sa afirmi ca apreciezi sau doresti sa ai in propria stupina alta rasa decat Carpatina.Calcand peste acest pericol, dupa aprecierea de la inceput, i-mi exprim si dorinta de a lucra cu albina Buckfast, chiar daca sunt incepator in domeniu. Cu o experienta de 20 ani in horticultura(flori apoi legume), i-mi aduc aminte zambind de vremurile cand umblam in toata tara sa gasesc o "sursa" care aducea seminte si material genetic din Olanda iar acum e plina tara si horticultura profitabila se bazeaza pe ele.Nu ma indoiesc ca si in apicultura ne vom trezi si vom profita de cele mai noi descoperiri in domeniu. Urmaresc site-ul, blog-ul si forumul de prin ianuarie si de atunci am avut o "idee fulgerata" ca ma voi inscrie pe forum ca al 50-lea membru iar astazi am reusit :D. Apreciez toate informatiile din materialele prezentate de Dl Bratu si sper ca prin inmultirea lor sa ne ajute sa urcam si noi pe "umerii uriasului" pe care a urcat Domnia Sa.

Cu stima, fan apis

"Ajunge ucenicului sa fie ca invatatorul lui!" - Isus(Mat.10:25)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2