Buckfast Romania

Concept al performantei si profesionalismului
Acum este Sâm Oct 20, 2018 2:32 am

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Eroziune genetica
MesajScris: Vin Dec 19, 2014 6:23 pm 
Neconectat
Site Admin

Eroziunea genetica -pericolul apicol numarul unu ,astazi.
Cand apicultorii europeni astazi vorbesc despre eroziune genetica la albine ,se refera cu precadere la pericolul cresterii gradului de homozigozitie( fenomenul de consagvinizare), dat fiind nenumaratele imperecheri in cadrul aceleiasi populatii genetice inchise. In schimb cand noi vorbim despre eroziune genetica privind situatia noastra apicola , eroziunea genetica =poluare, degenerare genica.
Mai intai o scurta prezentare a starii actuale a fondului genetic apicol national.
Stimati colegi apicultori , Romania astazi se afla intr-un mare pericol genetic iar rafrangerea acestui fapt se afla in mod direct in “lazile noastre”. Este adevarat ca nici anii apicoli nu mai sunt ca odineoara, schimbarile pedoclimatice isi spun cuvantul,dar nici” albina” nu mai este ca altadata. Astazi, cu toata responsabilitatea afirm ca nu cred ca in vreun colt de tara se mai afla oaze genetice neatinse. Orice regina adusa intr-un anumit areal ridica cativa mii de trantori in aer in fiecare an. Practic pe acel areal fondul genetic a fost alterat. Ori se cunoaste foarte bine ca metisizarea sau hibridarea necontrolata provoaca pagube imense aproape incomensurabile. Dupa parerea mea daca aceasta delasare institutionala si a apicultorului de rand persista ne vom trezii cu o adevarata “bomba biologica” care ne va exploda in lada ,mult mai devreme decat ne dam seama. Regresul coloniilor ,contraproductivitatea, degenerarea,vitalitatea si rezistenta la boli din ce in ce mai scazuta(albinele nu mai reusesc sa supravietuiasca fara interventia chimioterapiei specifica tratamentului stupului, de tot felul ), este fata vizibila a realitatii pe care o reclam.
Afirmatiile de mai sus poate contrariaza,intrucat acest tip de discurs si-l asuma traditional aparatorii rasei autohtone(rasei geografice), ori subsemnatul este convertit deplin la rasa Buckfast.
Care este miza?
In primul rand astazi in Romania ,sub obligatia angajamentelor luate in fata UE , este permisa folosirea oricarei rase de albine ,ca de altfel in oricare alta tara comunitara. Aceasta situatie a produs multa rumoare in randul apicultorilor de pe intreg teritoriul tarilor UE. Din fericire pentru ei aceasta situatie s-a rezolvat prin intierea unor grupe de lucru , asociatii , ligi profesionale , care lucreaza pe o anumita rasa. Acestea au programe de selectie si ameliorare proprii ,conjugate cu statii de imperechere(naturale sau inseminare instrumental), care le permite sa isi mentina si sa isi urmeze propriile scopuri amelioratoare si de reproducere selectiva. Pe majoritatea dintre ei nu ii deranjeaza daca eu sunt crescator Carnica si langa mine la 600m se afla o stupina Buckfast, intrucat toate reginele mele sunt imperecheate pe statia arondata rasei cu care am ales sa lucrez.
Am facut aceasta mentiune pentru a face o comparative cu situatia apicola de la noi. Aici nu ma pot abtine sa nu imi exprim totalul dezaprob fata de elaborarea normelor metodologice a ANARZ-lui , cu privire la “Ferma de elita apicola”-O RUSINE NATIONALA.
Ferma de elita=furnizor de material biologic apicol reproducator-sa nu se impuna ca aceste regine sa fie inseminate instrumental,sau imperecheate intr-o statie de imperechere(elaborate dupa norme riguros aplicate, a reproducerii asistate la albine), daca nu este rea vointa atunci sigur este diletantism stiintific. Amintesc aici eforturile subsemnatului impreuna cu domnul Remus Stoian , reprezentant al unei mase apicole consistente ,de a constientiza nevoia absoluta si urgenta de a impune o astfel de cerinta candidatiilor titulaturii –Ferma de elita.
Grupurile de interese au fost mai puternice decat ratiuniile stiintifice.
Personal am renuntat sa mai astept ceva de la institutiile de profil din Romania. De altfel initiativele revolutionare s-au nascut mai intotdeauna in privat.
In calitatea mea de crescator convins Buckfast (opiniea mea este ca Buckfast este cea mai elaborata rasa din punct de vedere stiintific), imi pun problema responsabilitatii morale in dublu sens.
Pe de o parte ce se intampla, cu cei care au apelat la noi pentru achizitia materialului reproducator , pe viitor? Cum isi vor mentine acestia incrucisarile intr-o rasa pura? Sa ajunga acestia dependenti in permanenta de anumite surse? Este aceasta vulnerabilizare(boli,material genetic indoielnic), corecta? Pentru toti acestia am considerat ca este responsabilitatea noastra sa organizam o statie de imperechere artificiala , sperand pe viitor si la organizarea unei statii de imperechere naturala, pentru toti crescatorii de Buckfast din tara sa isi urmeze propria selectie in cadrul rasei alese.
Pe de alta parte ma gandesc cu responsabilitate si la ceilalti apicultori din promiscuitatea crescatorilor de Buckfast carora le este “poluata aria genetica”, oricum sparta . Cred ca singura varianta de convietuire a tuturor optiunilor rasiale apicole este modelul European.
Rog pe toti cei care sunt iubitori de Carnica,sa se organizeze , sa infiinteze statii de imperechere si sa isi imperecheze reginele lor acolo, pe iubitorii de Carpatina de asemeni, pe Caucaziene , Lingustica si asa mai departe.
Este un indemn la coeziune si profesionalizare a sectorului apicol national.
Noi pe crescatorii de Buckfast ii asteptam in jurul nostru pentru “Proiecte impreuna”.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Eroziune genetica
MesajScris: Vin Dec 19, 2014 7:59 pm 
Neconectat

Cred ca la aceasta data cea mai buna metoda de selectie, este inseminarea artificiala .
Cei care cred ca acum cresc doar carpatine se inseala .Poluarea genetica s-a produs de foarte multi ani datorita introducerii unor rase noi .Pericolul numarul 1 este selectia prost facuta sau nu este facuta deloc .Inmultirea se face la intamplare fara a avea cunostinte genetice despre genitori .In Romania nu exista o baza de date si o carte de origine a rasei romanesti Aceasta carte de origine este necesara pentru selectia si reproducerea rasei Carpatine .Cred ca este o rusine pentru apicultura romaneasca si in special pentru Institul de Cercetare si Dezvoltare pentru Apicultura care nu a reusit sa obtina o baza de date si pedigree pentru aceasta rasa

Ultima oară modificat de santos pe Sâm Dec 20, 2014 9:47 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Dec 19, 2014 11:29 pm 
Neconectat
Site Admin

Salut orice demers chiar fie el si mental,in care se reclama si se constientizeaza nevoie stringenta de a determina o masa cat mai mare de apicultori de se pune impreuna si de a discutata cu realitatea pe masa, problema stringenta a organizarii unor statii de imperechere.
La ce amalgam genetic avem in tara si la ce lipsa de selectie istorica avem sunt de acord cu tine ca numai inseminarea instrumentala mai poate face ceva.Dar nu cu cateva zeci de regine inseminate sau cu un an sau doi de selectie se rezolva problema.Este nevoie de un efort conjugat al unor institutii de profil.Sincer nu cred ca acest lucru se va intampla in Romania.Asa cum am mai mentionat, mai plauzibil,verosimil si mai corect este coagularea unor grupe de apicultori care sa-si elaboreze propriul plan de selectie si sa purceada la punerea lui in opera cu consecventa si serozitate."Ochii stapanului ingrasa vita".
Asa este organizata toata Europa.Una sau mai multe grupe de lucru si un tehnicean insamantator.Pentru ca tehnica inseminarii instrumentale a avansat foarte mult , statiile de imperechere au pierdut foarte mult teren din cauza costurilor foarte mari pe care le presupune(transport ,intretinerea statiei,plata personalului,intretinerea pe tot parcursul sezonului a famililor de tata etc.)
Eu cred ca si la noi se poate, noi am facut primul pas ne-am bucura si de altii.

Sus

MesajScris: Mar Apr 21, 2015 10:03 pm 
Neconectat

Total de acord cu ce ati scris. Din pacate ceea ce se intampla in cercetarea apicola din Romania, ma refer in special la Institutul de Cercatare si Dezvoltare pentru Apicultura, care din punctul meu de vederea trebuia sa fie varful de lance in acest domeniu, este mai mult decat trist. Daca mergi acolo ai senzatia ca timpul a ramas pe loc, ca suntem inainte de '89,...., nu se intampla mai nimic. Nu ai cum sa vorbesti de un pedigree cand tu ca institut vinzi matci produse de altii, de oameni care sunt departe de ceea ce se intampla astazi in cercetarea apicola din UE. Am avut ocazia sa cunosc una dintre sursele lor de matci, nu vreau sa fiu rau, sa barfesc, dar asta este realitatea, ei nu produc nimic, vand ceea ce produc diversi apicultori "cu experienta si legaturi de noi toti banuite cu cei care conduc acest institut". Sincer sa fiu nu cred ca institutul detine pe undeva matci de rasa autohtona pura, nu cred, nu mai au de unde. In afara ca toaca niste bani primiti de la stat si ca mai vand nemuritorul Protofil si alte asemenea produse, nu fac nimic. Cum sa vinzi tu institut de cercetare matci produse de altii? Te uiti pe site-ul lor si te minunezi. Mai cred ca ei si cei aflati in legaturi stranse cu ei sunt cei care promoveaza toate prostiile de care spuneati. Trist, foarte trist.
Oricum, multumim pentru tot ceea ce faceti, pentru alternativa pe care ne-o puneti la dispozitie, pentru tot.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2