Buckfast Romania

Concept al performantei si profesionalismului
Acum este Joi Aug 16, 2018 7:54 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Ian 06, 2015 11:26 am 
Neconectat
Site Admin

Ce spune pe scurt,in esenta ei aceasta teorie:ca ,cu ajutorul temperaturii poti induce situatia varoozei in stup. O scadere sau o ridicare relativ constanta in cuib , studiile au aratat ca este de o importanta sensibila in ciclul de dezvoltare a Varoozei. De ce? Intrucat s-a constat ca o temperatura de 33-34 de grade in cuib(in locul normalitatii de 35 de grade), favorizeaza mai eficient dezvoltarea Varrozei. Este o poveste intreaga cu multe studii argumentate si sustinuta in special de catre adeptii teoriei tratamentului termic importiva Varrozei. Unele dintre aceste studii merita a fii luate in considerare cel putin ca factor aditiv al discutiei.
Iata un exmplu practic,a lua o lada normala si sa ii gauresc fundul in conditiile in care distanta intre fund si laturile inferioare ale ramei este de 3-4 cm , este o eroare. O eroare care se intoarce impotriva propriului obiectiv initial. Studiile indica ca aproximativ o treime din numarul de Varroua ar ajunge pe fundul lazii, (cum si de ce, este o intreaga alta poveste), iar daca aceasta este prevazuta cu sita ei se pierd nemaireusind sa se urce pe albina. Dar pe de cealalta parte, s-a constatat ca micsorand temperatura in cuib , cu 2-3 grade, proliferarea acarienilor urca cu 10-15%(s-a constatat ca o temperatura mai scazuta le este foarte prielnica). Albinele eclozand cu 1-2 zile mai tarziu, si de aici nimfa supunandu-se la o perioada mai indelungata posibilitatii infectilor virale. Asa ca ce am castigat pe mere am dat un pic mai mult pe pere.
Anul acesta(sezon 2014), a fost un an exponential in sustinerea acestei teorii. Pe oricine ai fii intrebat a confirmat ca anul acesta s-a confruntat cu o parazitare mult peste media cunoscuta –unul dintre motive o primavara si mai ales o vara(in special iunie si iulie), capricioasa cu multe ploi si temperaturi fluctuante in jos.Pana acum ceva timp spuneam, pe buna dreptate, ca cu cat se succed mai multe generatii de puiet in cuib cu atat gradul de parazitare este mai mare, iata ca acum lucrurile sau complicat si mai mult.
Pe de alta parte tot ei,sustinatori teoriei termice,afirma ca supunere stupului ,dupa o schema bine stabilita,la tramamente succesive de 39-40 de grade afecteaza nu numai acarieni care paraziteaza albina dar chiar si pe cei care se afla in celule.Chiar daca ar avea toata dreptatea stiintifica,punerea in opera este extrem de costisitoare si presupune o logistica impresionanta.Nu este la indemana oricui.!
Oricum in mod concret pentru noi, ramana de luat in considerare aspectul constructiei fundului antivarooua in mod gresit si influenta acestuia in microclimatul cuibului.

Sus

MesajScris: Mar Ian 06, 2015 10:08 pm 
Neconectat

buna seara, nu am inteles prea bine constructia fundului av al stupului dv.,in poze se vede niste scindurele, unde este montata plasa? deasemenea vreau sa va intreb ce tratamente le faceti la albine si cind? multumesc.

Sus

MesajScris: Joi Ian 08, 2015 2:35 pm 
Neconectat
Site Admin

Salut Nicu,
in poza se poate observa gratarul de scandurele si mai jos cu 12 cm se afla sita antivarooa de pe fund.
Momentan folosesc acid oxalic iarna si flumetrina in iulie-august.

Cu consideratie,
Bratu Cristian

Sus

MesajScris: Mar Ian 13, 2015 6:47 pm 
Neconectat

Personal cred ca varroa s-a dezvoltat in 2014 mai mult din lipsa nectarului/vremea capricioasa ce a avut influente nefaste in simbioza familiilor (izgonirea trantorilor si chiar reducerea/oprirea ouatului). Lipsa nectarului/siropului a contribuit substantial la slabirea si vitalitatea familiilor acolo unde nu s-a intervenit. Pe acest fond virozele aduse cu sine de varroa au dus in multe locuri la familii slabe intrate la iernat.

Sus

MesajScris: Mie Ian 14, 2015 7:25 pm 
Neconectat
Site Admin

Sunt de acord cu dumneavoastra pana la un punct , insa, ganditi-va ca anul acesta datorita conditiilor pedoclimatice extrem de nefavorabile apiculturii , a existat in stup o cantitate mult mai mica de puiet de cat media normala.
Ori eu intreb , daca numarul mai mare de albine lucratoare=numar mai mare de Varooa, cum de , in conditiile de anul acesta , numarul de Varooa a fost mai mare!
Cu siguranta anul 2014 a lansat o provocare pentru cercurile de cercetare pe Varooa!!!
Din informatiile care imi parvin , exista deja reverberatii!

Sus

MesajScris: Joi Ian 29, 2015 2:49 pm 
Neconectat

cum se pot trata stupii de varooa vara si primavara cand este puiet

Sus

MesajScris: Joi Ian 29, 2015 5:21 pm 
Neconectat

santos scrie:
cum se pot trata stupii de varooa vara si primavara cand este puiet

Acid formic , cred

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după